Losy wikińskiej szkatułki w Kamieniu Pomorskim - Relikwiarz św. Korduli
Relikwiarz św. Korduli ma bardzo ciekawą historię. Obecnie nie wiadomo gdzie się znajduje. Jego repliki można zobaczyć m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w Muzeum Narodowym w Kopenhadze. W naszej Katedrze w Kamieniu Pomorskim również znajduje się replika relikwiarza.
Relikwiarz został wykonany w tzw. stylu Mammen na przełomie X i XI wieku, najprawdopodobniej przez szwedzkich rzemieślników związanych z miastem Lund. Była to owalna szkatułka wykonana z 22 płytek z poroża łosia, zdobionych reliefami z ornamentami zoomorficznymi i roślinnymi. Były one połączone pozłacaną miedzianą taśmą, zwieńczonymi na łączeniach wizerunkami smoczych łbów. Szkatułka posiadała dno wykonane z dębiny oraz 6 brązowych nóżek. W środku była przechowywana czaszka świętej.
Nie jest wiadomo jak i kiedy dokładnie relikwiarz trafił do skarbca naszej Katedry św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Jedną z wielu teorii jest wyprawa na Kunungahelę księcia Racibora I w 1136 roku, który tam zrabował właśnie szkatułkę. Inna teoria mówi, że zabytek mógł przybyć wraz z Ottonem z Bambergu i jego misją chrystianizacyjną.
Dzięki wykazom inwentaryzacyjnym wiemy, że od 1499 do 1792 roku był on przechowywany w skarbcu katedry. Pod koniec II wojny światowej, w celu ratowania skarbca, cały inwentarz wraz z relikwiarzem został przetransportowany i ukryty w rezydencji hrabiego Hasso von Fleminga w Benicach. W marcu 1945 podczas ewakuacji Benic, szkatułka zaginęła. Od tamtej pory jej losy są nieznane.